Kto sa pýta, veľa sa dozvie s Vladimírom Neumannom

V predvianočnom období, kedy všetci píšeme listy Ježiškovi a snažíme sa spomenúť si na to, že rodina je to najdôležitejšie v živote človeka, sme nezaháľali ani na športovom poli. Svoje súkromie nám poodhalila brankárska opora HC Bratislava.

Veľa našich čitateľov vníma počas zápasov Vlada ako muža, na ktorom všetko stojí a padá. Ale počas rozhovoru sa nám podarilo preniknúť do jeho súkromia, z ktorého nám čo-to priblížil. „Vlastnú rodinu zatiaľ nemám, aj keď viem, že už by bolo načase (smiech), keďže som bol posledné dva roky mimo Slovenska, tak ešte presne neviem, čo by som chcel robiť. Zatiaľ sa venujem občasnému trénovaniu,  plus istej spolupráci s hokejovým obchodom trénera Antala a distribúciou produktov do Talianska.“

Pri káve sme sa dozvedeli aj to, ako sa hokejový mág dostal k športu, ktorému sa venuje. „Vo veku piatich rokov som začínal v Slovane. Neskôr som hral rok na HOBE  a od dorastu som pôsobil v Ružinove.“

Súčasťou športu sú aj neúspechy. Čo bolo pre Vlada v hokeji najťažšie? „Teraz to neviem presne definovať, ale myslím si, že najťažšie bolo vyrovnať sa s určitými neúspechmi v tomto športe.“

Počas sledovania hokejovej sezóny na mnohých štadiónoch vidíme brankárov, ktorých štýl zdobia aj emócie. Ako stres počas zápasu vplýva na nášho brankára? „Keď som bol mladší, tak samozrejme som stres pociťoval. Postupom času a naberaním nových skúseností som si stres nepripúšťal a stal som sa flegmatikom.“

Ako dobrého brankára sme sa Vlada nemohli neopýtať, čo musia dnešní nádejní brankári spĺňať, aby sa presadili vo svojich kluboch a kategóriách? „Z toho, čo pozorujem u dnešných detí, tak im určite chýba koordinácia, ohybnosť a predvídavosť. Tieto vlastnosti by dnešný brankár určite mal spĺňať. Okrem iného je pri dnešnom štýle chytania výhodou, ak je gólman vysoký. Ja rozhodne medzi nich nepatrím (smiech). Okrem iného je dôležité, aby bol brankár odolný voči vonkajším vplyvom, čo znamená, byť na tom dobre psychicky a mentálne.“

Terajším pôsobiskom Vladimíra Neumanna je HC Bratislava, ktorý je zároveň jediným zástupcom ligového hokeja v hlavnom meste. Ako sa zrodila spolupráca Vlada s našim klubom? „Tréner Imrich Antal je taktiež mojim trénerom v reprezentácii Inlinového tímu a taktiež v slovenskej lige. Po jednom zo zápasov sme sa spolu začali rozprávať o tom, že by som tu začal chytať. Slovo dalo slovo a dohodli sme sa.“

Počas rozhovoru sme s našou oporou prebrali aj súčasný stav v prebiehajúcej sezóne. Ako ju hodnotí? „Z môjho pohľadu bol začiatok famózny. Potom však prišli nejaké zranenia, čo sa začalo odrážať na našej hre ako aj výsledkoch. Dúfam však, že čoskoro sa vrátime na víťaznú vlnu a bude to tak, ako na začiatku.“ Pozn. autora (Vladove slová môžeme len potvrdiť, čo vidieť aj na výsledkoch posledných zápasov).

Ako pokračovala Vladova kariéra pred príchodom na Slovensko? „V sezóne 2008/2009 som hral vo Francúzsku prvú divíziu. Úroveň ligy by sa približne dala porovnať s našou domácou súťažou až na podmienky, ktoré boli o niečo lepšie. Vo Francúzsku som však bol aj posledné dva roky, hral som tam však in-line a s tým Vás zaťažovať nebudem (smiech).“

K brankárom neodmysliteľne patria aj rituály. Výnimkou nie je ani Vladimír Neumann, ktorý nám však tie svoje odmietol prezradiť.

Na záver sme sa pristavili aj pri Vianociach. Čo by zaželal Vlado fanúšikom HC Bratislava? „Určite aby prebehli bez zbytočného stresu. Veľa lásky, pokoja a oddychu v spoločnosti najbližších. Rodina je najviac“.

V mene HC Bratislava želám všetkým fanúšikom hokeja a najmä tým, ktorým bije srdce pre HC Bratislava, aby si sviatky užili v pokoji, pohode a najmä so svojimi najbližšími. A spoločne si zaželajme, aby sme sa stretávali na domácich zápasoch a tešili sa z víťazstiev, ktoré nám naši hráči s určitosťou pripravia.  Šťastné a veselé!

Autor : Matej Čalfa