Na sviatok Troch kráľov sa s nami porozprával jeden z najzodpovednejších mužov HC Bratislava. Na jeho pleciach stojí a padá mnoho vecí okolo klubu. Porozprávali sme sa o ambíciách, ale i o tom, čo klub čaká a neminie.

Ste generálny manažér  HC Osmos Bratislava,  za čo nesiete zodpovednosť ?

„Hlavnou náplňou mojej práce je športovo technická časť, to znamená zabezpečenie  od hráčskeho kádra, prílevu nových hráčov, komunikácia s hráčmi, zabezpečenie a príprava zápasu, technické náležitosti od výstroja, výzbroja,  hlavne  čo sa týka sledovania hráčov, ich výkonnosti , konzultácia s hlavným trénerom a vízia do budúcnosti“.

Ako ste sa ocitli v „hľadáčiku“ HC Bratislava?

„Oslovil ma pán Antal, s tým, či by som neprišiel robiť generálneho manažéra. S pánom Antalom sa poznám dlhé roky, pracovali sme  spolu aj na  reprezentačnej úrovni, neskôr som odchádzal zo zväzu (SZĽH). Ja som už na penzii a nechcelo sa mi sedieť doma. Nadchla ma  myšlienka, že to bude najmä hokej pre chlapcov z Bratislavy. Kategóriu do dvadsať rokov považujem za najdôležitejšiu v slovenskom hokeji a tým, že už to nefunguje ako v minulosti, že chlapci sa „otrkali v Duklách“, to už dávno skončilo, prvá liga pre týchto chlapcov ma oslovila a preto som prijal túto ponuku“.

Ktorý zo súčasných hokejistov v mužstve HC Osmos Bratislava Vás najviac prekvapil?

Je tu viac jednotlivcov, jedni sa etablujú v seniorskom hokeji skôr, iní neskôr, z tých mladých hráčov je to Klučiar, veľmi dobre sa javí v obrane Valjent, v branke je to Karel Němec , ktorý už ustálil svoju formu, Vidovič, ktorý pôsobí v Nových Zámkoch. Nechcel by som viacej menovať, pretože ma nikto nesklamal“.

Fanúšikovia  majú možnosť v našom mužstve vidieť niekoľko hráčov Slovana Bratislava. Pochvaľujete si spoluprácu s týmto klubom?

„Spolupráca so Slovanom Bratislava je prospešná pre oboch. Tí hráči, ktorí sa  na začiatku neuplatnia v KHL, či to už je Černý, Sloboda, alebo Kožiak, majú možnosť hrať mužský hokej u nás a myslím si, že im to prospieva.  Séria zápasov  (zápasová prax) napríklad Slobodovi dopomohla k tomu, aby si vydobyl miesto v mužstve Slovana Bratislava v KHL. Dohoda so Slovanom Bratislava nie je časovo ohraničená, ale všetko záleží od zámerov HC Slovan. Ak nám hráči budú vyhovovať, budú k nám chcieť prísť, radi ich u nás privítame a dáme im ten priestor, aby sa potom posúvali aj niekam inam“.

HC Osmos Bratislava patrí medzi nové kluby na hokejovej mape. Kde vidíte silné a naopak slabé stránky tohto klubu?

„Celá filozofia je postavená na tom, že toto mužstvo sa skladá z hráčov, ktorí skončili v „juniorke“ Ružinova, alebo Slovana , skrátka Bratislavských chalanov, ktorým chceme dať čo najväčší priestor, aby sa etablovali. Ďalším pilierom je, že u nás dostanú šancu aj tí, ktorí nemali možnosť hrať seniorský hokej v Bratislave, rozpŕchli sa po celom Slovensku a do Čiech, a pomaličky dozrievajú do najlepšieho hokejového veku. Preto sme  pre nich vytvorili tento klub s tým, že majú možnosť hrať doma a vytvoriť si vstupnú bránu do civilného života“.

Návštevnosť na domácich dueloch nie je vysoká. Ako ju zlepšiť?

„Toto mužstvo sa musí dostať do povedomia Bratislavčanov. Je to beh na dlhé trate. Trošku to súvisí aj s výsledkami, pretože ľudia prídu vtedy, keď tie výsledky budú čo najlepšie a bude sa hrať o špicu a uvidia víťazné zápasy, ale na druhej strane toto je najmladšie mužstvo v celej súťaži. Okrem Obšuta a Nováka máme všetko hráčov do 23, 24 rokov, a to ani jedno mužstvo nemá. Napríklad Michalovce majú vekový priemer cez 32 rokov, staré, skúsené, vyzreté mužstvo , „harcovníkov“, ktorí hrali extraligu. Cesta, ktorou sme sa vydali, bude podľa mňa trvať ešte tri – štyri roky,  aby  sme mohli pomýšľať na vyššie priečky a pokúsiť sa dostať do baráže a to, v čo všetci tajne dúfame, dostať sa do extraligy“.

Pred začiatkom súťaže HCB prišla s myšlienkou Try out kontraktu pre hráčov.

„V podstate  z try out-u sa etabloval Karel Němec ako brankár. Novák síce na try out-e bol, ale o ňom sme vedeli už skôr. Z try out-u to boli maximálne dvaja, traja hráči“.

Aká forma spolupráce funguje v prebiehajúcom ročníku s fanklubom Prešporáci?

„Táto komunikácia prebieha prostredníctvom spolumajiteľa klubu Andreja Romana, ktorý s fanklubom komunikuje a vytvára im podmienky na to, aby na zimnom štadióne mali zázemie a vytvorené podmienky. Snažíme sa im ísť v ústrety v každej ich požiadavke, ktorá je“.

Aké sú vyhliadky HC Osmos Bratislava, dostane sa tento klub do play  – off už túto sezónu?

„ Myslím si, že play –  off spravíme, otázka bude, koho chytíme v prvom kole a aká bude výkonnosť mužstva. V poslednej dobe začínajú mať o našich hráčov záujem extra ligové kluby, odišiel Vidovič, teraz o služby Dušana Klučiara prejavila záujem Detva. Našim hráčom ale v ničom nebránime, už na začiatku sme povedali, že kto prejaví kvalitu a extra ligové kluby budú mať záujem, samozrejme ho pustíme, aby si to vyskúšal. Ak sa tam uchytí, bude to pre neho len plus“.

Odkazy hráčom a fanúšikom do roka 2018.

„ Hráčom hlavne veľa zdravia, aby sa im vyhýbali zranenia a stúpajúcu formu a fanúšikom tak isto zdravie, ale najmä pevné nervy, aby to s nami vydržali aj vtedy, keď sa nám nedarí, a aby ich bavil hokej, ktorý hráme“.

Autor : Bc. Matej Čalfa

Foto : Peter Hoffman